Skip primary navigation

FIND YOUR COUNTRY

VIEW GLOBAL WEBSITE

JAGUAR HAKKINDA

Yönlendirmeyi atla

C-X16 - PERFORMANS

C-X16, mükemmel 50:50 ağırlık dağılımı ve 380PS (280kW), 332lb ft (450Nm) süperşarjlı 3.0-litre V6 benzin motorundan oluşan ve ek 70kW ve 235Nm (95PS ve 173 lb ft’e eşdeğer) elektrik motoruyla prototip karma güç dağılımı içermektedir. Sekiz-hızlı geçiş yoluyla arka tekerleri kullanan bu karma güç aktarımı hafifsıklet C-X16’ya, 300km/s’ye ulaşmadan önce 4.4 saniye içerisinde 100km/s’ye ulaşma kapasitesi sağlamaktadır.

Yeni V6 motor, artırılmış güç ve zarafet için, aynı hafifsıklet alüminyum yapıyı sekiz silindirli yüksek basınçlı, basınç dökümlü, çapraz demirli ana taşıma toz lastiklerini kullanmaktadır. İkili kam, dörtlü valf silindir başları geri dönüştürülmüş alüminyumdan, üretimin çevreye verdiği zararı azaltmak amacıyla yapılandırılmıştır.

Hafifsıklet alüminyum ana gövde, 41mpg ve 165g/km CO2 bileşeninde bir ekonomi sağlamaktadır. Gerçek dünyadaki sürüş şartları göz önünde tutulduğunda yakıt etkinliğini artırmak için, sekiz-hızlı şanzıman, Jaguar’ın Akıllı Dur/Çalış sistemine uyumlu hale getirilmiş, böylece otomobilin motorunun araç kapatıldıktan sonra 300 milisaniye içerisinde kapatılması mümkün kılınmıştır. Geçtiğimiz günlerde XF’de büyük ilgiyle karşılanan Twin Solenoid Starter kullanan sistem, sürücünün ayağının frenden gaza geçirdiği zaman zarfında yeniden başlatmasına olanak sağlamaktadır.

Güç kaynağının sadece gücü değil Jaguar’ın ünlü zarafetini de sağlamasını garanti altına almak için, V6 motoru önde ve arkada patentli bir bağımsız yönlendirme dengeleyici ağırlığı kullanmaktadır. V8’in yumuşak ve güçlü özelliklerine aşina olan herkes, V6’nın da SULEV 30 (Süper Ultra Düşük Emisyonlu Araç) ve AB VI emisyon standartlarına uygun geliştirilmiş tasarruf ve emisyon teslimi sırasında güç teslimi ve emisyon özelliklerini paylaştığını görecektir.