Skip primary navigation

FIND YOUR COUNTRY

VIEW GLOBAL WEBSITE

JAGUAR HAKKINDA

Yönlendirmeyi atla

C-X75 - TÜM ZAMANLARIN EN GELİŞMİŞ JAGUAR'I

Jaguar, 2010 yılında C-X75’i piyasaya sunduğunda, sadece iki yıl içerisinde otomobilin tasarım konseptinden tam işeyen bir prototipe evrimleşmesinin henüz başlangıcını yaşamaktaydı. Bu inanılmaz derecede kısa zaman içerisinde, Jaguar ve geliştirme ortağı Williams Advanced Engineering, tüm tekerleklerden tahrikli, plug-in paralel karma elektrik aracını (PHEV) dünyanın en yüksek spesifik motoruyla ve Jaguar’ın ilk karbon bileşimi monokok ana gövdesiyle birlikte oluşturdular.

Bu karar, 2012 yılında alınmış olmasına rağmen, küresel ekonomik atmosferin bir sonucu olarak C-X75 tam üretime girmedi. Bunun, Jaguar’ın dünya lideri hafifsıklet araç üretimi ve şirketin yüksek performans, düşük emisyonlu güç aktarımı alanında yenilikçi çalışmaları için ideal bir deneme yatağı için güçlü bir gösterim olduğu apaçık ortadaydı.

Williams Advanced Engideering ile işbirliği içinde gerçekleştirilen, son teknoloji karma teknolojiler, karbon bileşeni materyalleri ve ileri tasarım çözümleri dâhil olmak üzere, C-X75 prototipindeki büyük başarılar, Jaguar markasının diğer araştırma ve geliştirme, yenilikçi ürünleri ve yeni nesil mühendislik alanlarında kullanılacaktır.

“C-X75 programı, Jaguar’ın mühendislik ve tasarım alanındaki uzmanlığının zirveye ulaştığının bir göstergesidir. Tartışmalı olarak dünyanın en ileri teknolojileri için en hızlı deneme yatağıdır ve göze çarpan karma güç aktarımı ile büyüleyicidir. Jaguar, C-X75 gibi projelerle her zaman için geleceğin otomobillerini şekillendirmeye çalışmıştır.” diyor Jaguar Küresel Marka Yöneticisi, Adrian Hallmark.

En yüksek güç ve moment yoğunluğu

C-X75, teknoloji harikası, Formula 1’den esinlenmiş, 1.6 litre çifte yükseltilmiş (Turbo şarjlı ve süper şarjlı) dört silindirli 10,000 rpm’de 502 bhp üreten güç kaynağı sayesinde 850bhp ve 1000Nm momente ulaşan güç çıktısına sahiptir.

Ekstra 390 beygir gücüne erişen, üretimdeki en yüksek momente ve güç yoğunluğuna sahip elektrikli motorlarla çalışmaktadır. C-X75’in batarya paketi, dünyadaki en yüksek devamlı PHEV güç paketidir ve tam şarjlı olduğu zaman 300kW’ye ulaşmaktadır.

C-X75, 200 milisaniyeden kısa süre içinde vites değiştirmesine olanak sağlayan 7-hızlı otomatik manuel geçişi sayesinde 0-160km/s’e altı saniyeden daha az bir sürede ulaşmaktadır. İlk C-X75 prototipi deneme sürüşlerinde 320km/s’yi rahatlıkla aşmıştır ve otomobilin teoride maksimum hızı 350km/s’dir.

Otomobilin dağıtılabilir kanat ve alt aerodinamikleri 320km/s hızda 200kg’den fazla bastırma kuvveti oluşturmaktadır ve aktif sistemler yüksek hızdaki sabitliğini yükseltmektedir.

Ultra düşük emisyon ve saf elektrik durumu

Geliştirilmiş en aşırı PHEV spesifikasyonu sayesinde, C-X75 aynı zamanda saf elektrik durumunda 60km kadar gitmekte ve CO2 emisyonu da 89g/km’nin altına düşmektedir.

C-X75 projesi, Jaguar’ın yenilikçi teknolojide Birleşik Krallığın en önemli yatırımı olduğu yönündeki iddiasını güçlendirmesine olanak sağlamaktadır. C-X75 programının sonucu, bilhassa ileri güç aktarımı teknolojilerinde ve hafifsıklet üretiminde, Jaguar’ın otomotiv geliştirme ve üretme alanında teknik liderliğini ispatlar niteliktedir.

C-X75 gücün, performansın ve yakıt kullanımının her sınırını zorlamaktadır.

CX 75 videosunu izleyin