Skip primary navigation

FIND YOUR COUNTRY

VIEW GLOBAL WEBSITE

HABERLER

12 Aralık 2006

Top Gear, Jaguar XK’yı “2006 Yılının Otomobili” Seçti!

Jaguar XK, Top Gear'ın verdiği 2006 ödülleri kapsamında 'Yılın Otomobili' ve 'Yılın GT'si' ödülleriyle taçlandırıldı.

Bu ödül, Jaguar’ın Birleşik Krallık’ın en çok satan ve otomobil sürücüleri büyük önem taşıyan Top Gear dergisinden almış olduğu ilk ödül olması açısından önem taşıyor. 7 Aralık Perşembe günü, Londra’da hazırlanan ödül gecesini BBC Top Gear TV’den Jeremy Clarkson sundu.

Top Gear dergisinin editörü Michael Harvey, “BÜYÜK ÖDÜLÜMÜZÜ olağandışı özelliklerle donatılmış ve herkesin artık ihtişamlı bir güzelliğe sahip olduğunu bildiği, XK’ya vermekten onur duyuyoruz. XK’nın, Grand Tourer’ın boşluğunu dolduracağını ve sözüm ona lüks otomobillerin sahip olması zorunlu olan tüm satıcıların yetenek portföyünde bulunması gereken sürüş ve bakım sanatını da tıpkı Grand Tourer gibi geri getireceğini düşünüyoruz” dedi.

Top Gear’ın ABD editörü Jamie Kitman ise konu hakkında, “Bu 40 yılda üretilmiş olan en iyi Jaguar olmakla kalmıyor aynı zamanda kişi onu gördüğü anda gerçek bir Jaguar olduğunu anlayabiliyor. Jaguar, XK modeli ile ne denli modern bir mühendislik kimliğine sahip olduğunu ve paha biçilemez kurumsal bir belleğe sahip olduğunu ve Jaguar’ı olağanüstü yapan şeyin temelinde de bunların yer aldığını herkese gösterdi” şeklinde yorum yaptı.

‘Yılın Otomobili’ ödülünü alan Jaguar’ın tasarım Direktörü Ian Callum, “XK ve Jaguar adına, Top Gear gibi gerçekten otomobil dünyasına emek vermiş ve içlerindeki coşkuyu kaybetmemiş kişiler tarafından bu denli başarılı bulunmak ve bu ödülü almak gerçekten büyük bir onur. Jaguar bünyesinde yer alan ve bu otomobilin başarısında emeği olan herkesle gurur duyuyorum” dedi.

Jaguar’ın Birleşik Krallık Yönetim Müdürü Geoff Cousins “Yılın GT’si” ödülünü alırken “Top Gear’ın XK’yı, ‘Yılın GT’si’ ve ‘Yılın Otomobili’ olarak seçmesi, özellikle de ödüllerin BBC’nin Top Gear TV ve dergisi uzmanlarından oluşan bir ekibin fikirlerini temsil etmesi bizi oldukça mutlu etti. Onlar tarafından en sevilen otomobil seçilmek, otomobilin gerçekten ne mükemmel olduğunun bir işareti. Üstelik satış rakamlarımız, halkın da böyle düşündüğünü gösteriyor” şeklinde konuştu.

Şimdiye dek Birleşik Krallık’ta bulunan tam 2 bin müşteri yeni XK modelinin sahibi olma onuruna erişti. Şimdiden Birleşik Krallık’ta bulunan satıcılar süperşarjlı XKR modeli için, Kasım’ın sonunda showroomlara yeni ulaşmış olan 800 ön sipariş almış durumda. Dünya çapında Jaguar, XK modelinin piyasaya sürülmesinden bu yana 10 bin otomobil sattı ve XKR için 1500 adet ön sipariş aldı.

XK modeli bu yıl içerisinde pek çok önemli ödülün sahibi olmayı başardı. Bunlar arasında What Car? dergisi tarafından verilen ’2006′da Piyasaya Sürülen En Heyecan Verici Otomobil’; Auto Express’in düzenlediği 2006 Yeni Otomobil Ödülleri çerçevesinde ‘En İyi Coupe’ ve ‘Yılın Otomobili’; ’2006 Yılının İskoç Arabası’ ve ‘UK TV People’da 2006 Yılının Otomobili’ ödülleri yer almaktadır.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dört bir yanında da ödül yağmuruna tutulan otomobil, convertible için ‘Avusturya Yılın Otomobili’ ve İspanya’da en çok satan kadın dergisi olan Telva’dan ‘Yılın En Şık Otomobili’ ödüllerini almaya hak kazandı. Diğer ödüller otomobilin istisnai güvenlik özelliklerine yönelik olarak verildi. Bu ödüller arasında, Prens Michael Güvenlik Ödülü ve Dünya Trafikte Güvenlik Sempozyumu’nda Otomobil üreticisi kategorisinde verilen Trafikte Güvenlik Başarısı Ödülü’nü saymak mümkündür.